Nurkowanie na Bali

Już w latach 70-tych ubiegłego stulecia Bali stało się popularną destynacja dla entuzjastów nurkowania z całego świata. Położona na skraju dwóch oceanów, których ciepłe tropikalne wody stworzyły dogodne warunki dla  korali i ryb koralowych, Bali zaskakuje swoją różnorodnością. Wyspa jest jednym z nielicznych miejsc na ziemi gdzie podczas nurkowania można spotkać rybę Mola Mola (oceanic sunfish) po polsku zwaną rybogłowem.  Nurkowania z mantami przy należącej do Bali wysepce Nusa Penida to również niezwykle przeżycie. Na północym-wschodzie  wyspy pasjonaci zatopionych wraków znajdą również coś dla siebie. Leży tam bowiem ogromny wrak amerykańskiego okrętu USAT Liberty storpedowanego przez japońską łódź podwodną w 1942. Z kolei na północnym-zachodzie przy wyspie Menjangan można podziwiać majestatyczne podwodne ściany, które porasta las wielkich gorgonii. Bali jest świetną destynacja dla nurków na każdym poziomie wyszkolenia. Zarówno zupełnie początkujący jak i doświadczeni pasjonaci znajdą tutaj coś dla siebie. 

Żółw szylkretowy

Miejsca nurkowe na Bali

Nurkowanie na Bali podzieliliśmy na cztery rejony. Są to dość odległe od siebie miejsca, zatem nurkuje się zazwyczaj w jednym z nich w czasie jednego dnia. Niżej opisałem najciekawsze miejsca, w których organizujemy nurkowania. Celowo pominąłem niektóre rejony z uwagi na to, że w mojej ocenie warunki tam panujące (widoczność pod wodą, prądy, falowanie itd.), trudności logistyczne związane z dotarciem na miejsce, czy też mało atrakcyjne życie podwodne nie pozostawią na Was najlepszych wrażeń. 

Manta na Nusa Penida

Nurkowanie na  Nusa Penida, Lembongan 

Pierwszym z opisywanych miejsc jest rejon trzech wysp Nusa Penida, Nusa Lembongan, Nusa Ceningan (słowo Nusa po indonezyjsku oznacza wyspę). Ten malutki archipelag znajduje się około 40 km na wschód od miejscowości Sanur.  Nurkowania prowadzone są z łodzi motorowych typu Speed Boat, które dowożą nurków w rejon tych wysp z Bali. Łodzie zwykle wypływają około godz. 9:00, a rejs w rejon Penida zajmuje około jedną godzinę. To waśnie przy wyspie Penida znajdują się słynne Manta Point i Manta Bay, gdzie przez cały rok możemy podziwiać majestatyczne manty.   Kolejną atrakcja wyspy Penida to Crystal Bay, gdzie w okresie od lipca do listopada najprawdopodobniej spotkamy rybę Mola Mola (oceanic sunfish). Na południu Penida oraz przy wyspie Lembongan znajdują się również przepiękne miejsca, w których podczas nurkowań z prądem (drift dive) będziemy płynąć nad ciągnącymi się po horyzont “dywanami” koralowców. W tym rejonie występuje najlepsza widoczność pod wodą, jednakże czasami występujące tam silne prądy są dla nurków sporym wyzwaniem. Temperatura wody przy powierzchni oceanu zwykle oscyluje w okolicach 27 st., jednakże w miesiącach od lipca do listopada może spadać poniżej 20 st. 

Mola Mola (Rybogłów)

Miejsca nurkowe w rejonie Penida, Lembongan:

 • Manta Point
 • Manta Bay
 • Crystal Bay
 • Toyapakeh
 • SD Point
 • Mangrove
 • Sakenan

Nurkowanie w Padangbai i Candidasa

Rejon portowego miasteczka Padangbai znajduje się na wschodnim wybrzeżu Bali około 50 km na północ od Denpasar.  W tym rejonie nurkowanie odbywa się z lokalnych łódek typu Jukung (tradycyjna łódź rybacka). W okolicach miasteczka znajdują się popularne miejsca nurkowe Blue Lagoon, Bias Tugel (White Sand Beach), Jepun gdzie niemal ze 100% pewnością spotkamy żółwie morskie zarówno zielone jak i szylkretowe. W ostatnich latach zakaz odławiania żółwi sprawił, że ich populacja wyraźnie wzrosła i podczas nurkowań spotykamy je niemal za każdym razem. W miejscu nazywanym Jepun leży również niewielki wrak stalowej łodzi rybackiej.  W Blue Lagoon zobaczymy ogromnych rozmiarów Mushroom Corals (pokaźnych rozmiarów koralowe wieże o kształcie grzybów).  W Padangf Bai warunki przeważnie sprzyjaż spokojnym nurkowaniom turystycznym oraz nauce nurkowania. 

Około 25 min jukungiem od portu w Padangbai w kierunku północnym znajdują się kolejne 2 miejsca nurkowe. Gili Mimpang (słowo gili oznacza mała wysepkę)  i Gili Tepekong  to jedne z najciekawszych miejsc nurkowych na Bali. Oba miejsca są położone obok siebie. Niemalże zawsze spotkamy tam rekiny rafowe White Tip, a w miesiącach lipiec – listopad rybę Mola Mola. Ze względu na głębokość i występujące tam silne prądy na Gili MImpang i Tepekong nie nurkujemy z osobami posiadającymi stopień podstawowy.

Nurkowania w rejonie to nurkowania nad białym koralowym piaskiem przy dobrej widoczności, która rzadko spada poniżej 10 m. Temperatura wody przeważnie 25-28 st. W miesiącach lipiec- listopad temperatura może spadać poniżej 20st. 

Padang Bai Jetty

Nurkowanie w Tulamben, Amed, Kubu

Rejon ten położony jest na północno wschodnim wybrzeżu Bali, około 100 km na północ od Denpasar. Tulamben to chyba najpopularniejsze miejsce nurkowe na Bali. Absolutnym “must see” jest wrak amerykańskiego okrętu USAT Liberty. Nurkowania w Tulamben odbywają się z brzegu. ogromny, ponad 120 m długości wrak leży zaledwie 50 m od brzegu. W mojej ocenie to zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc nurkowych na Bali. Podczas 17 lat nurkowania na Bali zrobiłem tam tysiące zejść pod wodę. Widziałem już tam chyba wszystko co można na Bali zobaczyć (nawet rekiny wielorybie, wieloryby humbak). Wrak jest przepięknie porośnięty miękkimi i twardymi koralowcami. Zamieszkuje go również ogromna ilość ryb. To miejsce zasługuje na osobny artykuł, który niebawem napewno znajdzie się na moim blogu. Na wraku w Tulamben organizujemy również nurkowania nocne. 

W tym rejonie temperatura wody nie spada poniżej 27 st. Ze względu na pojawiające się czasami fale przyboju widoczność po woda czasami spada poniżej 10 m.  Nurkowania w tym rejonie są łatwe i przyjemne. Zabieramy tam osoby na wszystkich poziomach wyszkolenia. Dodatkową atrakcja jest czarny wulkaniczny piasek, nad którym odbywają się nurkowania. Kolejną atrakcją jest obecność najwyższej góry, wulkanu Agung, którego krater znajduje się w odległości 10 km od wioski Tulamben. W rejonie tym jest wiele ciekawych miejsc nurkowych. W Kubu znajduje się kolejny wrak, Boga Wreck, a w Amed następny, Japanese Wreck. W Amed są jedne z najpiękniejszych lasów czerwonych koralowców na Bali. W rejonie tym znajduje się wiele hotelików, które nastawione są na obsługę nurków.   

Parrotfish na Wraku w Tulamben

Miejsca nurkowe w rejonie Tulamben: 

 • USAT Liberty Wreck (Tulamben)
 • Drop Off (Tulamben)
 • Jemeluk Bay (Amed)
 • Japanese Wreck (Amed)
 • Boga Wreck (Kubu)

Nurkowawnie na Menjangan (PARK NARODOWY)

Ostatnim z opisywanych rejonów jest malutka wyspa Menjangan położona blisko cieśniny, która  oddziela wyspy Bali i Jawa. Wyspa jest częścią położonego na północnym zachodzie parku narodowego Bali Barat National Park. Nurkowania tam odbywają się z drewnianych łodzi z silnikiem. Z portu położonego na Bali płynie się tam około 40 min. Miejsca nurkowe położone są wokół całej wyspy. Warunki tam panujące są zwykle bardzo dobre, widoczność często sięga 30 m, a temperatura nie spada poniżej 27 st. W tym rejonie praktycznie nigdy nie występują silne prądy, co czyni to miejsce niezwykle atrakcyjnym dla nurków na wszystkich poziomach wyszkolenia.   

Koralowce w Amed

Pod wodą zobaczymy majestatyczne, niemalże pionowe ściany porośnięte przez las ogromnych gorgonii, których średnica dochodzi do 5 m. Podczas nurkowania na Menjangan często spotykamy żółwie, rekiny rafowe Black Tip, White Tip, duże ilości ryb koralowych i pelagicznych. Jest to niewątpliwie Top 3 jeśli chodzi o nurkowanie na Bali.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× Witam, w czym mogą pomóc ?